Bu həftə qonşu İran da öz prezidentini seçməlidir. Seçkilərdə altı namizəd iştirak etsə də siyasi təhlilçilərin böyük hissəsi bu prosesə çox pessimist yanaşır və əksəriyyət belə hesab edir ki, böyük ehtimalla prezident Məhəmməd Bağır Qalibaf olacaq.
Belə ki, güman edilir ki, təkcə ali dini lider Xameneyi deyil, bötövlükdə hakimiyyət bu adamın namizədliyini müdafiə edir.
Qalibafın hansı siyasi cinaha aid olmasına gəldikdə isə o, nə islahatçı, nə də mühafizəkar hesab olunmur, əvəzində deyilir ki, Qalibaf daha çox praqmatikdir.
Digər namizədlərə gəldikdə, daha çox diqqət çəkən, maraq doğuran, altı namizədin içində daha çox islahatçı olan azərbaycanlı həkim - kardioloq Məsud Pezeşkiandır. Amma belə söylənilir ki, bu adamı seçkiyə ona görə buraxıblar ki, seçici fəallığı və seçkilərə beynəlxalq maraq artsın.
Fəqət, sual yaranır: Birdən seçici fəallığı artdı və insanlar Məsud Pezeşkiana səs verdilər, bəs onda necə olacaq, hakim siyasi elita bununla razılaşacaqmı? Təəssüf ki, İranın siyasi reallıqları bu cür suallara birmənalı cavab verməyə imkan vermir. İndiki situasiya onu deməyə əsas verir ki, İranın ali ruhani siyasi elitası hətta nəzəri olaraq bu variantı nəzərdən keçirmir - bir daha deyirik ki, onlar Məhəmməd Bağır Qalibafı dəstəkləyirlər, çünki o, daha etibarlı adam hesab olunur, ən azı ona görə ki, Qalibaf həm də İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun keçmiş briqada generalıdır...
Ola bilsin, bu nüanslar ucbatından İrandakı növbəti seçkilər ciddi maraq doğurmur və belə hesab edilir ki, onlar nəinki ölkənin daxili siyasətində, hətta xarici siyasətində də heç bir dəyişikliyə gətirib çıxarmayacaq.