Paşinyan və komandasının üzvləri hələ ötən il deyirdi ki, Azərbaycanla sülh sazişinin imzalanması yolunda elə bir maneə yoxdur və saziş ən yaxın müddətdə imzalana bilər.
Dekabr ayında bu cür bəyanatlar özünün pik həddinə çatdı, bəzi təhlilçilər hətta yazdılar və dedilər ki, saziş bu gün-sabah imzalanacaq. Amma olmadı. Hətta ötən ilin ərzində Zəngəzur dəhlizi məsələsi və sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası da sazişin konteksindən çıxarıldı. Bildirildi ki, sülh sazişi bunlarsız da imzalana bilər.
Amma bu da kömək etmədi. Erməni baş naziri ilin sonunda və bu ilin əvvəlində bəyan etdi ki, Bakı ilə İrəvan sülh sazişi əvəzinə hücum etməmək haqqında pakt da imzalaya bilər. Daha sonra Azərbaycandakı seçkilər bəhanə gətirildi. Bundan bir azca sonra isə Paşinyan ölkə konstitusiyasını dəyişmək və müstəqillik bəyannaməsinə düzəlişlər etmək arzusunu izhar etdi, hərçənd bu iki sənədlə bağlı problemləri o, əvvəllər də qeyd etmişdi.
Prinsip etibarilə, bu iki əsas siyasi sənədlə bağlı deyilən qeydlər çox düzgündür - Bakı və Ankara ilə normal münasibətlər qurmağa zəmin yaratmaq üçün Ermənistan nə vaxtsa, bu addımı da atmalıdır, çünki Azərbaycan və Türkiyə ilə normallaşnmış münasibətlər hər an Ermənistanın əsas qanunlarına zidd elan oluna bilər və formal məntiq də deyir ki, sülh sazişi yalnız bu sənədlərə qeyd olunan düzəlişlər ediləndən sonra imzalanmalıdır ki, onlar dayanıqlı və etibarlı olsun...
Amma son günlərin məlumatlarına görə, bu, heç də asan məsələ deyil - guya Ermənistanda cəmiyyətin böyük hissəsi bunun əleyhinədi, hərçənd, demək olar ki, heç kim bu xüsusda referendum nədir, heç geniş sorğu da keçirməyib və bilinməyir ki, cəmiyyətin bu çağırışlara əsl münasibəti necədir - onlar hələ də əsas sənədlərdə Azərbaycana və Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarının qalmasını istəyirlər, yoxsa Paşinyanın təklifinə dəstək verirlər?
Təəssüf ki, hələ ki bu sualın dəiqiq cavabı bilinmir. Bəlli olan isə yalnız budur ki, İrəvanda siyasi temperatur təzədən yüksəlibdi, hakim komanda ciddi problemlər yaşayır. Hələ ötən ilin sonralarında baş nazir Paşinyan tapşırmışdı ki, ən azı yüksək çinli məmurlar hakim partiyaya üzv olsunlar. İndi isə məlum olur ki, N.Paşinyanın arzusunu yerinə yetirmək istəyənlər nəinki azlıq təşkil edir, hətta onunla bir siyasi komandada belə çalışmaq istəyənlərin sayı gündən-günə azalır.
Əlbəttə, bütün bunlar adi siyasi şayiələr də ola bilər, çünki Ermənistanda hələki ciddi və sürəkli siyasi etirazlar müşahidə olunmur.