Putin yeni “Volski Komitəsi” qurmaq istəyir
Rusiya prezidenti  Ukraynada  BMT  himayəsi altında müvəqqəti idarəetmənin tətbiqini təklif edir; Qarabağı  Azərbaycandan bu üsulla  qoparmışdılar...
Rusiya prezidenti Vladimir Putin  Ukraynada Birləşmiş Millətlər Təşkilatının(BMT) himayəsi altında müvəqqəti idarəetmənin tətbiqini ABŞ və  Avropa ölkələri  ilə müzakirəsini təklif edib. Putin xatırladıb ki, BMT-nin himayəsi altında müvəqqəti idarəetmənin oxşar sxemləri Şərqi Timorda, Yeni Qvineyada və keçmiş Yuqoslaviyanın bəzi ərazilərində istifadə olunub.
347125617779194.jpeg (170 KB)
Prezident əlavə edib ki, Ukraynanın yeni seçilmiş hakimiyyəti ilə “bütün dünyada tanınacaq, etibarlı və sabit olacaq qanuni sənədləri imzalamaq” mümkün olacaq.  “Yalnız  belə bir qanuni hakimiyyət  yarandıqdan sonra Moskva onunla qanuni müqavilələr bağlaya biləcək.  Ancaq bu, yalnız bir variantdır. Mən demirəm ki, başqaları yoxdur”, - Putin bildirib.
Rusiya bu təkliflə ən əvvəl Ukrayna xalqının doğru seçim etmək hüququnu şübhə altına almaq, bundan sonrakı  formalaşacaq hakimiyyəti də etibarsızlaşdırmaq istəyir. İkincisi, Rusiya Qərbin Ukraynaya təsir imkanlarını minimallaşdırmaq niyyəti güdür,  bunun üçün dünyada xeyli nüfuzdan düşmüş, qərarları mötəbər hesab edilməyən BMT-nin egidası altında  seçkinin nəticələrinin tanımağa razılaşır. Nəhayət, əslində Qərbi kənarlaşdırmaqla, öz təsir imkanlarını artıraraq Moskvaya  loyal hakimiyyət formalaşdırmaq istəyir.
bmt.jpg (184 KB)
Bu təklifin Putinlə Trampın telefon danışığında müzakirə edilib-edilmədiyi bilinmir, hər halda, bunun Vaşinqton üçün sürpriz olmadığı dəqiqdir.  Ukraynaya Qərbin “nəzarətindən kənar” idarəedilməsi müzakirələr bir neçə ildir ki, davam edir. ABŞ-ın Ukrayna üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiven Uitkoff  bu günlərdə Ukrayna hakimiyyətinin prezident seçkilərinin keçirilməsinə razılıq verdiyini açıqlamışdı. “Reuters” xəbər verir ki, adı açıqlanmayan Amerika nümayəndəsi  təklifi faktiki rədd edib, “Ukraynada hakimiyyəti onun konstitusiyası və xalqı müəyyən edir” deyib.
15284365_1000.jpg (158 KB)
Putinin bu təklifi 1988-ci ilin martında  Moskvanın, yəni SSRİ rəhbərliyinin Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tabeliyindən çıxarılması üçün atılmış qərarları yada salır. Heç bir obyektiv əsasa istinad etməyən, qondarma səbəblərlə yaradılmış  “müvəqqəti idarəetmə” əslində Qarabağın işğalının başlangıcı oldu. Əvvəl Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə (DQMV)  müstəsna hüquqlar verildi, vilayətin bir çox məsələlərinin həlli birbaşa ittifaq, nazirlik və qurumlarına həvalə edildi. Bununla da dünyada geniş əks-səda doğurmuş, SRRİ-nin daxildən dağıdan separatçılıq hərəkatına guya ermənilərin sosial-iqtisadi çətinlikləri rəngi verildi.  Halbuki SSRİ-də hamıya yaxşı məlum idi ki, DQMV Azərbaycanın  digər reginonları ilə müqayisədə dinamik inkişaf edirdi, ermənilər çox geniş imkanlar və hüquqlar verilmişdi.  Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tabeliyindən çıxarmaq yolunda  Moskvanın  atdığı növbəti addım SSRİ Ali Sovetinin muxtar vilayətdə Xüsusi İdarəetmə Komitəsi  yaratmaq haqqında 1989-cu il yanvarın 12-də verdiyi fərman oldu. Muxtar vilayət ərazisində yerləşən bütün müəssisələr, idarələr və təşkilatlar  komitənin tabeliyinə verilir. Belə bir fərman SSRİ Konstitusiyasına zidd idi, çünki  muxtar vilayət birbaşa ittifaq ali hakimiyyət və idarə orqanlarının tabeliyinə verilə bilməzdi.  Ermənipərəst  Volskinin başçılığı ilə qeyri-qanuni, birbaşa Moskvaya tabe olan müvəqqəti Xüsusi  Komitə Azərbaycanın bütün dövlət və ictimai orqanlarının  muxtar vilayətdəki səlahiyyətləri dayandırdı. Bu qanunsuz qərar Ermənistanda, eləcə də  Qarabağda  başlanmış kütləvi etnik təmizləmə əməliyyatının hazırlıq mərhələsi oldu.
scale_1200 (1).jpg (186 KB)
Volskinin hakimiyyətə başladığı vaxtdan az sonra Qarabağda məhz  azərbaycanlıların silahları yığıldı. Volskinin hakimiyyəti dövründə  Xankəndindən 12 min azərbaycanlı qovuldu. Azərbaycanın bayrağı, gerbi, blankı və s. ləğv edildi, azərbaycanlıların yaşadığı məntəqələrin blokadasına başlandı. Volski  Dağlıq Qarabağı faktiki olaraq Azərbaycanın  tabeliyindən çıxardı, respublikanın bütün mərkəzi  orqanları ilə əlaqələrini kəsdi.  Volski muxtar vilayətin Ermənistan SSR-lə əlaqələrinin genişlənməsinə, birgə müəssisələrin yaradılmasına, qeyri-qanuni tikinti işləri aparılmasına, anti-Azərbaycan təbliğatının güclənməsinə imkan yaratdı. Xankəndində “Dağlıq Qarabağ nümayəndələrinin” qondarma qurultayı isə  muxtar bölgədə Azərbaycan (SSR-i) Konstitusiyasının qüvvədən düşdüyünü bəyan etdi.
15284835_1000.jpg (155 KB)
Azərbaycan demokratik qüvvələrinin təkidli tələbi ilə SSRİ Ali Soveti bu qanunsuz komitəni 1989-cu il noyabrın 28-də ləğv etdi. Ermənistan  Ali Soveti isə 1989-cu il dekabrın 1-də  “Dağlıq Qarabağı Ermənistana birləşdirmək haqqında” qərar qəbul etdi. 1990-cı il mayın 22-də SSRİ Nazirlər Soveti muxtar vilayətin iqtisadiyyatını idarəetmə hüququnu da Azərbaycana qaytardı.  Azərbaycan Ali Soveti 1991-ci ilin noyabrın 26-da muxtar vilayətin statusunu ləğv etdi, amma sonrakı proseslər göstərdi ki, gec idi...Bundan sonra 32 il davam edən işğal başlandı.
Nazİm SABİROĞLU,
15584735_1000.jpg (216 KB)