Almaniya prezidenti İrəvanda Ermənistana dəstək vədi verdi
Almaniya prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer İrəvanda Ermənistan prezidenti Vaagn Xaçatryan ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında bəyan edib ki, Almaniya Ermənistanın Avropa İttifaqına inteqrasiya yolunda uğur qazanmasına töhfə verməyə hazırdır.
“Almaniya bu yolda Ermənistana dəstək göstərmək istəyir,” – deyə Ştaynmayer vurğulayıb. O, Almaniyanın artıq müəyyən texniki və hüquqi prosedurlar çərçivəsində Ermənistana yardım etdiyini, hazırda isə tərəfdaşlıq gündəliyinin hazırlanmaqda olduğunu qeyd edib. Bununla belə, Almaniya prezidenti Ermənistanın Aİ-yə inteqrasiyası üçün ciddi islahatlar aparmasının zəruriliyini və bu prosesin uzunmüddətli olduğunu da əlavə edib.
2024-cü ilin 26 mart tarixində Ermənistan parlamenti “Ermənistan Respublikasının Avropa İttifaqına daxilolma prosesinə başlama haqqında” qanunu qəbul edib. Lakin bu qərar Aİ-yə namizəd statusu verilmir və yalnız siyasi niyyət xarakteri daşıyır. Baş nazir Nikol Paşinyan özü də qeyd edib ki, bu qanun Ermənistanın birbaşa Aİ üzvü olması anlamına gəlmir və gələcəkdə üzvlük məsələsi yalnız referendumla həll oluna bilər.
Azərbaycan üçün bu proses bir neçə aspektdən diqqətçəkicidir. İlk növbədə, Ermənistanın Avropa İttifaqına yönələn addımları Cənubi Qafqazda siyasi balansların dəyişməsinə yönəlik cəhd kimi qiymətləndirilə bilər. Lakin bu, hələlik siyasi ritorika və görüntü səviyyəsindədir. Ermənistan nə iqtisadi, nə də siyasi institutlar baxımından Aİ standartlarına uyğun deyil. Həmçinin, ölkədəki daxili siyasi gərginlik, müxalifətin təcridi və demokratiya problemləri Paşinyanın “Avropa yolu”na ciddi maneələr yaradır.
Azərbaycan cəmiyyətində bu cür proseslərə qarşı ikili münasibət mövcuddur: bir tərəfdən, Qərbə inteqrasiya və islahat ideyası prinsipal baxımdan müsbət qarşılanır, digər tərəfdən isə Ermənistanın keçmişdə və indi Azərbaycana qarşı tutduğu işğalçı və revanşist mövqeyi fonunda bu prosesin səmimiliyinə ciddi şübhələr var.
Üstəlik, Ermənistanın bu “Avropa kursu”, bəzən regionda reallıqlara göz yuman Qərb siyasi dairələri üçün özünü “qurban” kimi təqdim etməyə yönəlmiş, diplomatik manipulyasiya aləti kimi də qəbul edilir.