Dövlət katibi Dörte Dinger
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevə
Hörmətli Hikmət Hacıyev.
Federal Prezidentin sosial media hesabında qısa müddət ərzində Azərbaycanın bir regionuna aid bayrağın yanlış təsviri və onunla bağlı mətn dərc olunub. Səhv aşkar edildikdən sonra paylaşım dərhal silinib.
Bu paylaşım texniki səhv səbəbindən dərc edilib və Almaniyanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dair məlum mövqeyi ilə bağlı heç bir məna kəsb etmir.
Belə bir səhvə yol verilməsinə görə çox məyusam. Paylaşımın Azərbaycanda bəzi insanlarda yaratdığı yanlış təəssürata görə səmimi-qəlbdən üzr istəyirəm.
Federal Prezidentin qarşıdan gələn səfəri Azərbaycan-Almaniya tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək və regionda davam edən sülh prosesinə dəstək vermək məqsədi daşıyır.
Hörmətlə, D. Dinger"
Azad Vətən Partiyasının sədri Akif Nağı Musavat.com-a şərhində vurğulayıb ki, beynəlxalq münasibətlərdə təsadüflər olmur.
Onun sözlərinə görə, Almaniya prezidentinin regiona səfəri həm ab-havanı öyrənməyə çalışmaq, həm də müəyyən mesajlar vermək məqsədi daşıyır:
“Almaniyada yeni hökumət formalaşıb, fərqli siyasət yeridilməyə çalışılır. Çox güman ki, Almaniya prezidenti regiona səfər etməklə Almaniya üçün yeni situasiyada müəyyən məsələləri dəqiqləşdirmək, Cənubi Qafqazda təsir imkanları ilə bağlı addımlar atmaq istəyir. Almaniya Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstanla bağlı konyuktur addımlar atmağa, özü üçün müsbət mövqe formalaşdırmağa cəhd edir. Ermənistana səfər zamanı edilən paylaşım açıq-aşkar qərəzli mövqedir. Ermənistanı özlərinə yaxınlaşdırmaq üçün yalan deməyin mənası yoxdur, Ermənistanı bu şəkildə aldatmağa, o cümlədən Qarabağı könüllü tərk edən ermənilərə yalançı ümid verməyə ehtiyac yoxdur. Ermənilər Qarabağı nəyə görə tərk etdiklərini bilirlər. Onlar Azərbaycan qanunlarını qəbul etmək istəmədilər. Hər bir ölkədə yaşayan etnik qrup həmin ölkənin qanunlarına tabe olmalıdır. Digər tərəfdən Qarabağı könüllü tərk edən ermənilər arasında azərbaycanlılara qarşı dəhşətli cinayət törədənlər var. Ermənistan hakimiyyəti, bəzi Avropa dövlətləri, ABŞ, Rusiya Qarabağı könüllü tərk edən ermənilərdən Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı alət kimi istifadə etmək məqsədi güdürdülər. Hesab edirəm ki, etnik erməniləri onlar cürətləndirmişdilər. Nəticədə onlar pis vəziyyətdə qaldılar. Ermənistanda və başqa yerdə yerləşə bilmirlər, geriyə qayıtmaq istəmirlər. Azərbaycan isə onların şıltaqlığına əhəmiyyət verməyəcək. Bütün bunlara baxmayaraq, onlara yalançı vədlər verirlər. Ermənilər hələ də tanınmamış, qondarma “respublika bayrağından” istifadə etməyə çalışırlar. Azərbaycan dərhal reaksiya verən kimi onu yığışdırırlar. Ermənistanın özündə də o əski parçasından istifadəyə çox da imkan vermirlər çünki bilirlər ki, bu, Azərbaycanı qıcıqlandırır. Bu, dövlətimizə qarşı qeyri-etik hərəkətdir”.
A.Nağının fikrincə, Almaniya prezidentinin yanlışı regionda təsir imkanlarının azalması ilə əlaqədardır:
“Almaniya prezidentinin paylaşımına görə Almaniya Prezidenti Administrasiyası adından üzr məktubu göndərildi. Təəssüf ki, məktubda dövlətdən üzr hiss olunmur. Almaniyanın məqsədi Ermənistandan müsbət rəy yaratmaq, təsir imkanları əldə etməyə çalışmaqdır. Almaniya regiondan tam kənarda qalıb. ABŞ-nin təsir imkanları artıb, Rusiya da ordadır, Fransa müəyyən cəhdlər etsə də, heç nəyə nail ola bilmir, Almaniya isə proseslərdən tamamilə kənar qalıb. Ştaynmayer təcrübəsiz siyasətçi deyil, çox ciddi səhv edib. Məncə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin onunla görüşü nəzərdə tutulubsa, bu görüş keçirilməməlidir. Müəyyən yüksək səviyyəli görüşlər təşkil oluna bilər, amma Ştaynmayerin bu hərəkətinə qarşı Azərbaycan dövləti adekvat addım atmalıdır. Azərbaycan dövlətinə, suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə qarşı hörmətsizliyə müvafiq cavab verilməlidir. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi kifayət qədər sərt reaksiya verdi, səfirə nota verildi, üzrə nail olundu. Hesab edirəm ki, Azərbaycanda olduğu müddətdə də Ştaynmayer Azərbaycan xalqı və dövlətinə qarşı çox böyük səhv etdiyini başa düşməlidir”.